Dnes je piatok, 04.december 2020, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Vyhrať jackpot – prekliatie alebo požehnanie?

jún 27, 2011 - 12:17
Na Slovensku pribudli ďalší dvaja milionári. Nejde však o žiadnych finančníkov ani podnikateľov, ktorým sa mimoriadne darí v biznise. Na dvoch východniarov sa jednoducho usmialo šťastie, vyhrali v lotérii. Osudy ľudí, ktorí prišli rýchlo k rozprávkovému bohatstvu bývajú rôzne. Väčšina z nich, žiaľ, skončila, tam, kde sa začala, bez majetku a bez peňazí. Ako dopadnú noví slovenskí milionári? Stanú sa pre nich peniaze požehnaním alebo prekliatím?
V uplynulých dňoch padol na Slovensku takmer osemmiliónový jackpot v lotérii Euromilióny. Šťastný výherca podal tiket v Košiciach a na náhodnom výbere cez počítač získal v prepočte vyše 240 miliónov korún. Pár dní pred ním sa podobný kúsok podaril Slovákovi, ktorý pracoval v Rakúsku. Náhodný výber v rakúskom Lotte mu vyniesol prvú cenu. Jackpot vo výške šesť miliónov eur si však musel rozdeliť ešte s jedným šťastlivcom. Kým o výhercovi slovenského jackpotu toho veľa nevieme, druhým šťastlivcom je muž z Kežmarku. Ten sa pre istotu už zo Slovenska odsťahoval a rozprávkovú výhru si užíva za hranicami svojej vlasti.

Milionárka z Lomničky
O konkrétnych šťastných výhercoch verejnosť na Slovensku takmer vôbec nevie. Takmer všetci ostali radšej v utajení. Podobne to bolo aj s Máriou Oračkovou, ktorá žije v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa. Po jedenástich rokoch pre Slovenku exkluzívne prezradila, že vyhrala niekoľko miliónov korún. Sympatická štyridsiatnička má spolu s manželom šesť detí a je už aj dvojnásobnou babičkou. Pred rozprávkovou výhrou rodina nehladovala, ale rozhodne nemohla z príjmu veľmi vyskakovať. Pani Mária bola žena v domácnosti, jej muž mal prácu iba príležitostne. Neraz boli, podobne ako väčšina obyvateľov Lomničky, odkázaní iba na sociálne dávky a detské prídavky. Všetko sa zmenilo v roku 2000, keď sa na šesťnásobnú matku usmialo kus šťastia. V zberni v neďalekom Podolínci si za dvadsať korún podala jeden tiket dnes už neexistujúcej hry Bingo. Čísla nemala premyslené, vybral jej ich počítač. O pár dní neskôr, sledujúc televíznu obrazovku so žrebovaním, neverila vlastným očiam. Všetky čísla na jej tikete sedeli s tými vyžrebovanými, vyhrala jackpot viac ako 3,6 milióna korún, čiže asi 120-tisíc eur. „Najprv som neverila vlastným očiam. Až keď som si ešte raz prešla čísla, uverila som. Bolo to šťastie, nikdy predtým som netipovala. Áno, radovali sme sa, ale žiadne veľké oslavy neboli,“ spomína výherkyňa. Keďže Oračkovci majú v dedine početnú rodinu, zvesť o milionárke sa rozkríkla veľmi rýchlo. Tvrdí však, že peniaze z výhry, ktoré jej na účet prišli do týždňa, bezhlavo neminula na zbytočnosti. „Za vyše jeden a pol milióna sme si postavili rodinný dom, asi pol milióna išlo do zariadenia domu a domácnosti. Dosť peňazí som darovala rodine, samozrejme nie všetkým, pretože len tu v obci mám do dvesto príbuzných. Asi desaťtisíc som venovala fare. To, čo ostalo, som odložila pre svoje deti,“ prezrádza Lomničanka. So závisťou a rôznymi výpalníkmi sa nikdy nestretla, vraj mala celý život na ľudí šťastie. Ako sa ukázalo, tri a pol milióna korún nebola až taká horibilná suma, po takmer jedenástich rokoch z nej veľa neostalo. Aj dnes musí pani Oračková pracovať, v posledných komunálnych voľbách sa stala starostkou Lomničky. Zmenili ju peniaze? „Vôbec nie, ostala taká, aká bola, milá a pracovitá,“ hovorí je otec Gustáv Oračko.

Výhra je stres
Psychologička Alena Chomišáková tvrdí, že vysoká výhra je obrovskou stresujúcou udalosťou v živote človeka a môže viac či menej zmeniť jeho osobnosť. „Nie samotná výhra, ale udalosti okolo nej dokážu človeka zmeniť. Je to vykoľajenie z doterajšieho priebehu života. Mnohí ľudia sa môžu stať až prehnane opatrnými, nedôverčivými, začnú mať strach napríklad z vydierania. To môže zmeniť ich vzťah k ľuďom a ostatných ľudí k nim, môžu mať depresie, pocity viny, môžu sa stať až paranoidnými,“ konštatuje odborníčka. Podľa jej slov, pre toho, kto vie s peniazmi narábať, je výhra požehnaním, pre toho, kto to nevie a nedá si poradiť, je prekliatím. Skúsenosti zo sveta sú také, že väčšina ľudí, ktorí sa stali milionármi zo dňa na deň, nový status nezvládla. Peniaze začali bezhlavo míňať a po niekoľkých rokoch či dokonca mesiacoch rozhadzovania boli chudobní ako na začiatku. Za všetky príklady spomenieme príbeh Michaela Carolla z Veľkej Británie, ktorý v roku 2002 vyhral v Lotte 11,3 milióna eur. Všetky peniaze rozhajdákal s kamarátmi, kupoval si drahé autá, domy, hodinky. Povestné boli jeho nikdy sa nekončiace žúry. Dnes nemá ani cent, je z neho alkoholik a pracuje ako maliar natierač za 87 eur týždenne. Mnohí si však splnili sny, začali úspešne podnikať, cestovať či podporovať charitatívne projekty, ako napríklad ďalší Angličan Jerry Winkler, ktorý žil dlho na ulici a keď nečakane získal obrovské dedičstvo, založil nadáciu na pomoc ľuďom bez domova. Alena Chomišáková hovorí, že je dôležité zachovať si zdravú mieru a určite čo najskôr požiadať o pomoc finančne zdatných ľudí.

Investície rozdeľte
Rovnaký názor má aj ekonóm Maroš Balo. Jeho hlavnou radou je, nebaviť sa o investíciách s hocikým a už vôbec sa nepúšťať do investovania na vlastnú päsť. „Odhadujem, že po tom, čo sa takýto človek dostane k peniazom, budú mu ponúkať svoje služby desiatky „poradcov“, ktorí nebudú mať ani šajnu o tom, do čoho je dobré investovať, a budú chcieť svojho klienta akurát tak ošklbať. Takže radím, nebavte sa s hocikým, radšej sa obráťte na špeciálne oddelenia v bankách, ktoré majú svojich odborníkov. Tí dlhodobo spravujú peniaze mnohých bohatých ľudí a vedia pre každého klienta „ušiť“ individuálny investičný plán,“ konštatuje ekonóm. Maroš Balo odporúča investície diverzifikovať, čiže rozdeliť do viacerých projektov, do jedného radí investovať maximálne 20 percent z celkovej sumy. Pri diverzifikácii sa riziko rozvrhne rovnomernejšie. Kým jeden z projektov môže byť stratový, respektíve nezárobkový, ďalšie môžu prinášať slušný zisk. „Ak mám byť konkrétny, odporúčam časť peňazí investovať do nehnuteľností, ktoré môžeme prenajať, napríklad do nákupu 1- a 2-izbových bytov v miestach, kde je vysoký dopyt, alebo kde je kúpna sila, teda najmä v Bratislave a v Košiciach. Výnos nie je vysoký, ale riziko nie je veľké a s touto investíciou je spojený okamžitý príjem. Zaujímavé je investovať do projektov rôznych privátnych finančných spoločností, akými sú Penta či J&T . Tieto ponúkajú ročné úrokové miery aj viac ako 10 percent, klienti takýchto skupín sa môžu dokonca priamo zúčastňovať na projektoch, napríklad ako akcionári. Takéto spoločnosti sú známe tým, že investujú do projektov, pri ktorých je návratnosť investície veľmi krátka,“ hovorí Maroš Balo. Novodobých milionárov odrádza od investovania na akciovej či komoditnej burze. Tam dokáže so ziskom obchodovať iba málo ľudí. „Akciová burza funguje tak, že ak niekto získa, niekto musí stratiť. Bežné sú prípady, keď burzoví makléri urobili veľmi zlé rozhodnutia a ich klienti prišli o veľké peniaze. Sú to veľmi rizikové investície. Podobne je to pri obchodovaní s komoditami, ako sú ropa alebo potraviny, zarobia iba veľmi skúsení investori. Upriamil by som pozornosť na investície do diamantov, ich cena vďaka tomu, že ich je na svete málo, neklesá,“ konštatuje ekonóm. A čo by šťastlivci určite nemali so svojimi peniazmi robiť? Nechať ich v banke na bežnom účte alebo termínovanom vklade. „Takto sa im vôbec nezhodnotia. Inflácia je totiž vyššia ako ponúkané úroky, za pripísané úroky si kúpia menej tovaru,“ uzatvára ekonóm.

Čo si môžete kúpiť za 7,8 milióna eur?
-    586 dní v kráľovskom apartmáne v hoteli Burj Al Arab v Dubaji, kde noc stoji 13 286 eur
-    30 luxusných apartmánov vo Vysokých Tatrách, jeden v hodnote 258-tisíc eur
-    5 rokov dovolenky na exotickom ostrove Bora-Bora, 10 dní pre dve losoby stojí 50-tisíc eur
-    7 luxusných jácht, jedna v hodnote 1,1 milióna eur
-    55 športiakov Aston Martin Rapid, na akých jazdí James Bond, jeden stojí 140-tisíc eur
-    2 súkromné ostrovy vo francúzskej Polynézii alebo na Filipínach
-    299 ciest okolo sveta za 24 dní luxusne vybaveným Boeingom 737
-    vilu rapera 50 centa v Malibu s 21 spálňami a súkromným jazerom za 7,5 milióna eur
-    1 lietadlo Cessna Citation CJ3 367 za 5,35 milióna eur
-    6 hodiniek Super Ice Cube s 1 897 briliantmi, jedny v hodnote 1 milión eur

Autor: OLIVER ONDRÁŠ
Foto: autor, archív

- - Inzercia - -