Dnes je štvrtok, 28.január 2021, meniny má: Alfonz
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Šikana ako krytie neistoty

november 29, 2020 - 21:44
Šikana je veľmi často prepieraný výraz, ktorý sa iba málokedy stretne s okamžitou reakciou či riešením. Prečo je to tak a prečo sa vôbec niekto k šikanovaniu uchýli?
Foto: 
shutterstock.com

Celkový akt sa z psychologickej stránky definuje ako opakovaný agresívny zásah voči druhej osobe bez toho, aby bol k tomu jeho iniciátor akokoľvek vyprovokovaný. Podnet na takéto zlomyseľné obťažovanie vôbec nemusí byť prítomný. V podstate si ho agresor vytvorí sám.

V prípade malých detí je dôvodom napríklad skvelý prospech, značkové oblečenie alebo lepšia desiata, no ak už postupujeme vyššie, šikana naberá úplne iný rozmer. To znamená, že pokiaľ chceme zistiť príčinu, zameriavame sa viac na toho, kto šikanuje miesto toho, kto je šikanovaný.

Najmä pri tínedžeroch platí, že šikanovanie je určitým spôsobom aj cesta, akou zakrývajú vlastné neistoty. Nie raz sme sa stretli s príslovím: „Tým, že ma budeš urážať a napádať, zo seba lepšieho a krajšieho neurobíš.“ Avšak osoby uchyľujúce sa k verejnému napádaniu majú v hlave zakódovaný presný opak.

Myslia si, že svojím konaním odpútajú pozornosť od svojich nedostatkov a zároveň ju upriamia inam. Môžu tak konať prostredníctvom posmechu, urážok, ponižovania až po fyzické sklony akými sú napríklad násilie. Existuje veľké množstvo alternatív šikany, ktoré sa kategorizujú na základe toho, za akých okolností sa uskutočňuje.

260.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Rovnako nemusí byť iba osobnou konfrontáciou. Do toho celého ešte spadá kyberšikana, a teda praktizovanie patologického javu za maskou anonymity či fiktívneho používateľského mena. Všetkým deťom neustále opakujeme, aby sa v prípade hocijakého náznaku šikany okamžite hlásili u učiteľa, rodiča alebo kohokoľvek kompetentného vyriešiť daný problém. Veľa z vás však zabúda, že je jednoduchšie podobným prejavom predchádzať, než im neskôr čeliť.

Rozprávajte sa so svojimi deťmi. Rozprávajte sa všetci medzi sebou, pretože šikana nie je iba záležitosťou našich najmladších, ale deje sa ako v školách tak aj vo firmách a pracoviskách, kde sa bavíme o dospelých osobách. Povedzme si, čo nás trápi, čo nám vadí a spoločne nájdime východisko. Nikto predsa nechce žiť vo svete, kde si ľudia navzájom vedome ubližujú iba preto, aby sa cez nich dostali kam chcú.

- - Inzercia - -