Dnes je utorok, 26.január 2021, meniny má: Tamara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ľúbiť a byť zaľúbený nie je to isté

november 15, 2020 - 08:00
Zaľúbiť sa do niekoho ti potrvá iba pätinu sekundy. Ide o vzplanutie pocitov voči druhej osobe. Avšak, môže sa stať, že niekoho ľúbiš, ale už doňho nie si zaľúbená.
Foto: 

Ak si videla rozprávku Shrek, určite ti neunikol moment, kedy o sebe povedal, že má vrstvy ako cibuľa. V láske to platí tiež. Nemá iba jednu podobu. Skladá sa z rôznych stupňov, ktoré prichádzajú postupne.

V angličtine sa používa jedna fráza, konkrétne I love you, prostredníctvom ktorej vyjadrujeme odlišné emócie. I love you môže znamenať mám ťa rád, ľúbim ťa, ale aj milujem ťa. Odpoveď na otázku, ktorá z možností to je práve teraz, nájdeme v kontexte. Slovenský jazyk je na rozdiel od angličtiny bohatý na formulácie. Každý stupeň dokážeme pomenovať inými slovami. Aký je teda rozdiel medzi ľúbiť a byť zaľúbený?

Fáza zaľúbenia sa spočíva v idealizácii partnera. Vidíme ho v tom najlepšom a najžiarivejšom svetle. Čokoľvek urobí je dobré, vtipné a máš pocit, že zapadáte ako puzzle. Na začiatku sa snažíme hľadať zázračnú kompatibilitu. Ona totiž zabezpečí, že sa vzťah posunie na ďalšiu úroveň. Postupom času ale príde chvíľa, kedy budeme skladať ružové okuliare a uvidíme svojho partnera vo svetle reality.

Zrazu všetko úžasné a dokonalé stráca na intenzite. Uvedomíme si, že ako človek má okrem kladných stránok aj chyby a nedostatky. Práve tento okamih bude skúškou, či vzplanutie tvojich citov má perspektívu do budúcna alebo išlo o obyčajný úlet. Ľúbiť niekoho znamená prijať ho so všetkým, čo predstavuje, pretože áno, polezie ti na nervy, vytočí ťa do nepríčetnosti a niektoré žarty už prestanú byť vtipné. Ak sa aj napriek tomu dokážete zosúladiť, môžeš si byť istá, že tieto malé drobnosti ti nestoja za to, aby si žila život bez neho.

- - Inzercia - -