Menej je niekedy viac
Priateľstvo je, ako všetci vieme, vzťah založený na vzájomnom súznení, pochopení a rešpekte. Nedávno sme si rozobrali isté súvislosti týkajúce sa práve kamarátstva. Zároveň sme vytýčili hranice toho, čo je a nie je v rámci neho akceptovateľné.
Dnešná konzumná doba nás doslova núti robiť rýchle rozhodnutia. Priam zo sekundy na sekundu. Miesto „štipky“ si vezmeš „za hrsť“ a prečo? Pre istotu. Presne tento princíp uplatňujeme aj v živote a priateľstvách. Časom sa však ukazuje, že kvalita víťazí nad kvantitou. Ak sa už dopracujeme sem, nastáva nové členenie a špecifikácia. Presmerujeme sa na konkrétne vzťahy a to, čo sme zredukovali na počte priateľov znásobujeme vo vnútornej stavbe tých, ktoré ostali.
Na margo toho vznikajú situácie, v ktorých ľudia zbytočne veci komplikujú a vyhrocujú. Naozaj nie je tvojou povinnosťou byť „po ruke“ 24/7. Titul kamošky ešte neznamená, že si nútená všetok svoj voľný čas investovať do hocičoho, len nie do seba.
Súčasne môžeme vyvrátiť teóriu: Ak si nepíšete každý deň, váš vzťah stráca na hodnote. Prosím ťa, keď s niekým tráviš 90% života osobne, prečo by si hneď po odchode z jeho prítomnosti mala dvíhať telefón a písať. Čo také dôležité sa opýtaš? Ako sa má? Jednak ste to prebrali pred 12 hodinami a časový priestor medzi vaším rozhovorom a tvojím odchodom je príliš tesný na to, aby sa stihlo udiať niečo nové.
Nemaj prehnané nároky. Medzi veľa a málo nájdeš to kúzelné medzištádium. Buď so svojimi priateľmi dosť často na to, aby ste sa vyrozprávali zo všetkého, čo vaše srdcia ťaží, ale zároveň primerane k tomu, aby nezaútočila ponorka. Vyhnete sa tak zbytočným zvadám a výmenám názorov, ktoré pri ponorke nastávajú na báze čohokoľvek. Naozaj je menej niekedy viac.
Komentáre